Kiinteistönantitorien kiinnostus älykotiteknologiaan lämpenee

Tämä on kansallisen kiinteistönvälittäjien yhdistyksen ensimmäisen Smart Homes and Realtors -raportin mukaan, jossa todettiin, että kiinteistönvälittäjät ovat kiinnostuneempia älykkäästä kodin sertifioinnista huolimatta siitä, että vain 15 prosenttia agenteista saa asiakkailtaan kysymyksiä älykkäästä kodin teknologiasta.

Älykkään kodin teknologian merkitystä kiinteistöille analysoineen raportin mukaan 42 prosenttia vastaajista ilmoitti olevansa kiinnostunut hankkimaan älykotisertifioinnin, kun taas 22 prosenttia ei ole kiinnostunut ja 36 prosenttia oli epävarmoja.

“Yhä useammat asunnonomistajat ottavat käyttöön älykotiteknologiaa, joka todennäköisesti vaikuttaa ostajien ostopäätöksiin tulevaisuudessa. Vaikka kuluttajien kiinnostus tätä suuntausta kohtaan kehittyy edelleen, kiinteistönvälittäjät ovat hyvin perehtyneet älykotien ja niiden ominaisuuksien, kuten laitteiden ja laitteiden, menestyksekkääseen markkinointiin”, sanoi NAR:n pääjohtaja William E. Brown, kiinteistönvälittäjä Alamosta, Kaliforniasta ja investment properties -yrityksen perustaja, joka on hänen perhekiinteistöliiketoimintansa divisioona.

Älykotisertifioinnin kiinnostuneista vastaajista 23 prosentilla agenteista on vuoden kokemus tai vähemmän, kun taas 54 prosentilla on yli 16 vuoden kokemus. Yli 55-vuotiaiden agenttien (47 prosenttia) älykäs kotinimitys kiinnostaa enemmän kuin 45-vuotiaat tai sitä nuoremmat agentit (30 prosenttia).

Älykotilaitteiden osalta 37 prosenttia kiinteistöistä sanoi asiakkaiden olevan erittäin tärkeitä älylukoita, joita seuraa 29 prosentin valot ja 26 prosentin termostaatit. 43 prosenttia sanoi asiakkaiden olevan puolueettomia ääniohjausominaisuuksien tärkeydestä ja 38 prosenttia älykkäistä laitteista ja ovikelloista.

Mitä tulee älykkäiden kodin toimintojen merkitykseen asiakkailleen, 80 prosenttia kiinteistönvälittäjät näkevät turvallisuuden erittäin tai jonkin verran tärkeänä. Lähes puolet kiinteistönanaattoreita pitää yksityisyyttä erittäin tärkeänä älykotitoimintona asiakkailleen, kun taas 30 prosenttia pitää sitä jokseenkin tärkeänä. Neljä kymmenestä kiinteistönvälittäjästä pitää sekä kustannussäästöjä että energiansäästöjä erittäin tärkeinä asiakkailleen ja 38 prosenttia pitää mukavuutta erittäin tärkeänä älykotitoimintona.

Raportin mukaan hieman yli puolet kiinteistönvälittäjän asiakkaista ei ollut perehtynyt siihen, mitä älykotiteknologiaan on saatavilla. Lähes 40 prosenttia kiinteistönvälittäjät keskustelivat asiakkaidensa kanssa turvallisuus- ja yksityisyysongelmista, joita seurasi 31 prosentin teknologiakustannukset ja 6 prosentin yhteentoimivuus.

Tarjolla olevista monentyyppisistä älykotiteknologioista 42 prosenttia kertoi asiakkaiden olevan eniten kiinnostuneita älykotilaitteista, joita seuraa koko kodin tekniikka (22 prosenttia) ja älykäs kotitekniikka tietyille huoneille (13 prosenttia); 41 prosenttia asiakkaista ei ollut kiinnostunut mistään näistä tekniikoista.

“Älykkäiden kotiteknologioiden kehittyessä on erittäin tärkeää, että jäsenemme ovat tietoisia siitä, mitä on saatavilla ja mitä etuja ja haasteita nämä laitteet tarjoavat”, sanoo MARK Lesswing, NAR:n teknologiajohtaja. “Nar’s Center for Realtor Technologyssa tekemässämme työssä on keskeistä tässä ymmärryksessä. Tämä raportti auttaa meitä ymmärtämään, miten työmme vaikuttaa jäseniimme.”

NAR: n kiinteistötekniikan keskuksen tehtävänä on seurata kehittyviä teknologioita, jotka vaikuttavat kiinteistöihin, kouluttaa jäseniään, puolustaa teknologian asianmukaista käyttöä ja innovoida, kun tarvitaan ja mitä on saatavilla.

Vuonna 2015 CRT perusti laboratorion tutkimaan esineiden älykotia/internetiä, uusiutuvaa energiaa, kaupunkien maataloutta ja rakennusmateriaaleja sekä muita uusia teknologioita, kun ne tulevat ilmi. CRT tekee yhteistyötä kansallisten laboratorioiden, yliopistojen, valtion ja kansalaisjärjestöjen sekä myyjien kanssa edistääkseen NAR:ia teknologian tutkimuksen ja innovoinnin agenttina.

CRT aikoo käyttää tätä raporttia vertaillakseen pyrkimyksiään kouluttaa jäseniä älykkäästä kotiteknologiasta. Tavoitteena on auttaa kiinteistönvälittäjää ® asiakkaitaan ymmärtämään markkinoita paremmin ja puolustamaan näiden tuotteiden ja laitteiden asianmukaista ja turvallista käyttöä.

 

Be the first to reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *